364 Obserwatorzy
121 Obserwuję
agzak

Agnieszka Żak

Autorka zbioru opowiadań "Karaluch w uchu", blogerka: https://agnieszkazak.com

Teraz czytam

Kosmiczny poradnik zycia na Ziemi
Chris Hadfield
Przeczytane:: 16 %
Teoretyczne minimum Co musisz wiedziec, zeby zaczac zajmowac sie fizyka
Hrabovsky George Susskind Leonard
Przeczytane:: 13 %
A Game of Thrones (A Song of Ice and Fire #1)
Przeczytane:: 2 %
Robótki ręczne
Cheryl, Rich Tennant, Trisha Malcolm, Pam Allen
Przeczytane:: 220/424 stron

RPO skarży VAT na e-książki

Za najnowszym Magazynem Literackim KSIĄŻKI (nr 1/2014):

 

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą przepisów obciążających 23-proc. stawką VAT publikacje elektroniczne. „Uznaliśmy, że budzi to wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej gwarancji równości” – twierdzi Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze RPO. 

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego RPO podkreśla, że nie jest dopuszczalne tworzenie przepisów, które różnicują sytuację prawną podmiotów będących w takiej samej sytuacji faktycznej. Takie zróżnicowanie powoduje natomiast nieuwzględnienie publikacji elektronicznych w regulacjach ustanawiających ulgi w VAT. (pw

 

Bardzo ciekawe, biorąc pod uwagę fakt, że Francja i Luksemburg za obniżenie VAT-u na e-booki zostały skrzyczane przez Mamę Unię, że to niezgodne z przepisami. Ale walka jest słuszna i miło, że Polska się do niej przyłączyła.

 

Dla tych, co nie w temacie: VAT na książki papierowe wynosi 5%, natomiast na elektroniczne - 23%. Wynika to z definicji, która mówi, że e-book nie jest książką, a usługą (chodzi chyba o pobieranie kopii czy inny bełkot techniczny). Zdrowy rozsądek nakazuje VAT zrównać i niektóre kraje próbują to robić.