363 Obserwatorzy
121 Obserwuję
agzak

Agnieszka Żak

Autorka zbioru opowiadań "Karaluch w uchu", blogerka: https://agnieszkazak.com

Teraz czytam

Kosmiczny poradnik zycia na Ziemi
Chris Hadfield
Przeczytane:: 16 %
Teoretyczne minimum Co musisz wiedziec, zeby zaczac zajmowac sie fizyka
Hrabovsky George Susskind Leonard
Przeczytane:: 13 %
A Game of Thrones (A Song of Ice and Fire #1)
Przeczytane:: 2 %
Robótki ręczne
Cheryl, Rich Tennant, Trisha Malcolm, Pam Allen
Przeczytane:: 220/424 stron

Miasto, które płonie

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki - Charlie LeDuff, Iga Noszczyk

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki, Charlie LeDuff – Bardzo przygnębiająca książka o bardzo biednym, ponurym, przeżartym korupcją i bez przerwy płonącym mieście. Chcecie pisać post-apo? Pojedźcie do Detroit, takie klimatu nawet w Czarnobylu nie znajdziecie. Tylko strach zaplątaną kulkę w głowę oberwać…

 

detroit 

 

LeDuff, który wychował się w Detroit, po latach powraca do miasta, by nie tylko sięgnąć do korzeni i pogrzebać w rodzinnej przeszłości, ale też by zrozumieć, co się tu właściwie wydarzyło. Książka skupia się wokół kilku przeplatających się wątków – nieudolnych polityków, niedofinansowanych strażaków, zwykłych mieszkańców, których nie stać na pochowanie najbliższych, więc w kostnicy ciała zalegają od lat. Bezdomnych, którzy zamarzają w szybach nieczynnych wind. Rozpadających się domów, dzieci bez przyszłości i znikających świadków procesów przestępców. LeDuff przedstawia miasto od najgorszej strony, uznając to za swój dziennikarski obowiązek, ale jednocześnie widać, że je kocha; i walczy, by wszechobecny rozkład nie dotknął też jego i jego rodziny.

 

To dziwna, trochę chaotyczna książka, którą zdecydowanie warto przeczytać, bo jak zauważa LeDuff, Detroit nie jest odosobnionym przypadkiem, a jedynie najwyraźniejszym przykładem, co się dzieje z miastami gnębionymi ekonomicznym kryzysem, wyludniającymi się, bankrutującymi przez nieudolne działania nie tylko szefów konkretnych koncernów, ale też władze kraju. Napisał książkę będącą trochę wspomnieniem, trochę rozliczeniem z przeszłością, a trochę – ostrzeżeniem.

Źródło materiału: http://agnieszkazak.com/2015/08/04/lipcowe-lektury/#more-2180