363 Obserwatorzy
121 Obserwuję
agzak

Agnieszka Żak

Autorka zbioru opowiadań "Karaluch w uchu", blogerka: https://agnieszkazak.com

Teraz czytam

Kosmiczny poradnik zycia na Ziemi
Chris Hadfield
Przeczytane:: 16 %
Teoretyczne minimum Co musisz wiedziec, zeby zaczac zajmowac sie fizyka
Hrabovsky George Susskind Leonard
Przeczytane:: 13 %
A Game of Thrones (A Song of Ice and Fire #1)
Przeczytane:: 2 %
Robótki ręczne
Cheryl, Rich Tennant, Trisha Malcolm, Pam Allen
Przeczytane:: 220/424 stron

Wow!

Nakręcana Dziewczyna - Paolo Bacigalupi

To nie jest książka, którą chciałam przeczytać. Ba, miesiąc temu nawet nie wiedziałam o jej istnieniu i nigdy nie słyszałam nazwiska Bacigalupi. Ale na moje czytelnicze szczęście - trafiłam na nią w odmętach internetu i postanowiłam przeczytać. 

 

"Nakręcana dziewczyna" jest świetna. Jest gęsta - to chyba najlepsze określenie, jakkolwiek by je rozumieć. Fascynujący jest świat przedstawiony, pozbawiony ropy, dręczony nowymi chorobami i plagami, które zniszczyły większość gatunków roślin i zwierząt oraz wybiły ludzi. Świat rozgrywany w rękach wielkich kalorycznych koncernów produkujących coraz to odporniejsze na choroby odmiany ryżu i walczące o odtworzenie dawno utraconych owoców za pomocą genetycznych manipulacji. Ale też świat głęboko religijny, pełen nie mogących odrodzić się duchów, pełen wisiorków ze świętymi i rytuałów. Osadzony w dusznej i walczącej z monsunem Tajlandii. 

 

Świetne są postaci, wszystkie wyraziste, mające swoje cele, dążące do czegoś, pragnące czegoś. Jednocześnie autor nie ma do nich sentymentu, a tym samym - litości. Każdego czeka więc mniej lub bardziej niezasłużony los.

 

I w końcu sama fabuła - tak niby prosto, a jednak wciągająca i ostrożnie skonstruowana, z wielką polityką, konfliktami etnicznymi i etycznymi, z nieprzewidzianymi wydarzeniami, wybijającymi z rytmu nawet tych, którzy myśleli, że mają wszystko zaplanowane do najmniejszego szczegółu. Świetne zakończenie (sugerujące ciąg dalszy? Muszę to sprawdzić.). 

 

Polecam, polecam gorąco.